Den válečných veteránů

Květ vlčího máku je v dnešní době neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů. Proč právě vlčí mák? Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce v roce přesně v jedenáct hodin se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život. Tento zvyk trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války. K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů. O symboliku vlčího máku se nevědomky zasloužil vojenský lékař podplukovník John McCrae z kanadského Ontaria, který v první světové válce sloužil v Evropě. Ačkoliv byl vojenským chirurgem, na útrapy a bolest raněných vojáků si nemohl zvyknout. Svoji bolest mírnil psaním básní. Zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera. Očitý svědek seržant Cyril Allison popsal, že toho rána, kdy vál jemný východní vítr, se vlčí máky mezi hroby jakoby vlnily. John McCrae svou bolest vepsal do básně, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, padl před koncem války. Na polích ve Flandrech Překlad básně Johna McCrae Na polích ve Flandrech divoké máky rostou, tam mezi kříži, řada za řadou. Zde ležíme. Nahoře mezi červánky, je možná slyšet zpívat skřivánky, zde dole kanóny jen svojí píseň řvou. My už však nevstanem a je to možná zdání, že včera ještě žili jsme a byli milování. Teď jenom tiše ležíme na polích flanderských. Náš boj však zase jiní převezmou. Do vašich rukou dáme my teď svou hořící pochodeň a vy ji neste dál. Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal, že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou na polích flanderských.

Novinky a informace

• 3.7.2020

Informace o plánovaném přerušení dodávky energie

Seznam plánovaných odstávek v období od 23.07.2020

Klecany - Klecany, okres Praha-východ

Do Klecánek
    Klecany
    parc. č. 85
    Konečná
    Nad Rychtou
    U školky
    74487parc. č. 91/1

• 1.7.2020

informace o odečtu plynu

Ve dnech 13. - 17.7. 2020 bude v Klecanech probíhat odečet plynu. Kontakt: pan Král, tel. 733 166 255

• 30.6.2020

INFO: sekání trávy v Klecanech

Dne 30.6.budeme dosekávat Klecánky a následně okolo náměstí.

• 29.6.2020

Změna jízdních řádů platných od 1.7.2020

Od 1. července 2020 bude na linkách PID zaveden tradiční prázdninový provoz. Omezení provozu je ve shodném rozsahu jako o předchozích prázdninách. Na linkách řady 4xx a 6xx zůstávají jízdní řády beze změny a případná omezení jsou zapracována v celoročním jízdním řádu časovými poznámkami. Noční linka 958 je rovněž zcela beze změny. Prázdninový provoz bude končit v sobotu 29. srpna 2020.

Linka 370 PDF - 660 kB
    Linka 371 PDF - 564 kB
    Linka 372 PDF - 442 kB
    Linka 373 PDF - 537 kB
    Linka 374 PDF - 497 kB

• 23.6.2020

UPOZORNĚNÍ NA KONEC PLATNOSTI ZNÁMEK NA POPELNICE

Z důvodu pandemie COVID-19 byla letos platnost známek z roku 2019 prodloužena až do 30. 6. 2020, od 1. 7. budou vyváženy pouze nádoby se známkou 2020.
    Nezapomeňte si ji na pokladně MěÚ (přízemí budovy pošty) vyzvednout

• 8.6.2020

Slavnosti břehů budou slavit 10 let, ale až v roce 2021!

Na dlouho očekávané výročí si bohužel ještě chvilku počkáme… Už teď si můžete do diářů napsat datum 18. 9. 2021, kdy proběhne 10. ročník Slavností pravého a levého břehu.

Bystrému čtenáři jistě neujde fakt, že mezi loňským devátým ročníkem a tím jubilejním desátým ročníkem v roce 2021 nám jeden rok bude chybět. Je to tak a věřte, že se nám to nepíše snadno, ale vlivem aktuální (po) pandemické situace jsme se rozhodli vyhlásit malou, řekněme bezpečností přestávku a letos desátý ročník neuskutečnit.

Deset je přeci jen deset let a rozhodli jsme se plně soustředit na příští rok. Chystáme velkolepou oslavu, kterou břehy ještě nezažily. Maximálně využijeme čas, který teď přípravě desátého ročníku můžeme věnovat a posunout ho zase o kousek dál.

Věříme, že nám zachováte svou přízeň, budeme se setkávat na našem Facebookovém profilu, kam můžete psát i vy, co si přejete zažít, až se příští rok v září opět sejdeme. Pojďme společně vytvořit pohodové odpoledne plné hudby, milých setkání, dobrého jídla a zábavy.

Užijte si babí léto a společně na přes rok!

Těšíme se na vás,

Daniel Dvořák, Jan Jakob a realizační tým

• 4.6.2020

Revitalizace a zvýšení kapacity ZŠ Klecany" - zahájení stavby