Den válečných veteránů

Květ vlčího máku je v dnešní době neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů. Proč právě vlčí mák? Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce v roce přesně v jedenáct hodin se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život. Tento zvyk trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války. K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů. O symboliku vlčího máku se nevědomky zasloužil vojenský lékař podplukovník John McCrae z kanadského Ontaria, který v první světové válce sloužil v Evropě. Ačkoliv byl vojenským chirurgem, na útrapy a bolest raněných vojáků si nemohl zvyknout. Svoji bolest mírnil psaním básní. Zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera. Očitý svědek seržant Cyril Allison popsal, že toho rána, kdy vál jemný východní vítr, se vlčí máky mezi hroby jakoby vlnily. John McCrae svou bolest vepsal do básně, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, padl před koncem války. Na polích ve Flandrech Překlad básně Johna McCrae Na polích ve Flandrech divoké máky rostou, tam mezi kříži, řada za řadou. Zde ležíme. Nahoře mezi červánky, je možná slyšet zpívat skřivánky, zde dole kanóny jen svojí píseň řvou. My už však nevstanem a je to možná zdání, že včera ještě žili jsme a byli milování. Teď jenom tiše ležíme na polích flanderských. Náš boj však zase jiní převezmou. Do vašich rukou dáme my teď svou hořící pochodeň a vy ji neste dál. Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal, že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou na polích flanderských.

Novinky a informace

• 25.11.2019

Klecany v raném středověku

Přednáška o pohřebištích na hradišti v Klecanech se koná ve středu 27. listopadu 2019 v 19 hodin v Městské knihovně Klecany. Vstupné volné

• 21.11.2019

Pozvánka na adventní dílny a rozsvícení vánočního stromečku

1.12. 2019 od 14 hodin na MěÚ Klecany

Přechod na nový signál DVBT-T2

O princezně Klecandě

30.11. 2019 od 15 hodin v Městské knihovně Klecany

• 15.11.2019

Město Klecany zve naše seniory na vánoční besídku 19.12. od 13:00 🎄🍰🥂

Připravili jsme odpoledne plné zábavy, těšit se můžete na známého imitátora Petra Jablonského, kapelu Regius band, zpěv, tanec a občerstvení. Vstupné je zdarma, akce se bude konat v sále restaurace Sportklub. Prosíme o rezervaci míst na podatelně Městského úřadu u paní Fialové, tel. 284 890 064 nebo 739 592 775, email: podatelna@mu-klecany.cz Udělejte radost sobě, mamince, tatínkovi, dědovi či babičce a zarezervujte jim místa.

• 23.10.2019

Potřebuje Vaše ulice opravu?

Město Klecany bude před zimou objednávat opravy komunikací, je třeba zabezpečit některé praskliny v asfaltovém povrchu před zatékající vodou a mrazem, aby se zabránilo většímu poškození (např. v ulici U školky). Při té příležitosti bude možné opravit i další výmoly a propady v komunikacích. Pokud víte o místu, kde komunikace, potřebuje opravu, napište prosím (ideálně s fotografií) na: muklecany@mu-klecany.cz V tomto případě se jedná se o opravy (záplatování), nikoli o kompletní rekonstrukci komunikací. Rekonstrukci v dohledné době plánujeme u komunikací na Vinici nebo Na Skalkách, je však třeba ještě vyřešit několik technických detailů, např. likvidaci dešťových vod. Děkujeme za spolupráci.

• 22.10.2019

Nabídka práce: údržbář zeleně, zahradník, zahradnice - Město Klecany

• 3.12.2019

Vánoční hra se zpěvy

• 3.12.2019

Nabídka práce: Specialnista prodeje, Drogerie teta

• 29.11.2019

Zájezd na vánoční trhy do Drážďan

posledních 5 volných míst..

• 29.11.2019

Pozvánka na cestovatelskou besedu

4.12. 2019, Městská knihovna

Pozvánka na vystoupení Pavla Kožíška

• 18.11.2019

Zahájení projektu - Stavební úpravy a změna v užívání č.p. 74 a č.p. 487 Klecany

• 14.11.2019

Nabídka práce: Obchodně technický zástupce - Avaps, s.r.o.